Що таке коносамент, морська накладна (Bill of Lading)

Товаросупроводжувальний документ (і одночасно товаророзпорядчий), використовуваний під час морських перевезень та перевезень с використанням морського транспорту. Коносамент – документ, що видається перевізником вантажовідправнику для підтвердження прийняття вантажу до перевезення морським транспортом з обов’язком доставити вантаж до порту призначення і видати його законному тримачу коносамента.

Оскільки Коносамент є товаророзпорядчим документом і володіння ним згідно торгівельного звичаю в багатьох відношеннях еквівалентно володінню товарами, вручення коносаменту дуже часто тягне за собою ті ж наслідки, що й вручення самих товарів. Як правило, оформлюються три і більше екземплярів Коносаменту с тим же складом інформації і датою: для вантажо-відправника та його експедитора, для вантажо-отримувача та для вантажовласника. Всі екземпляри Коносаменту, що складають так званий повний комплект, є оригіналами і на них ставиться штамп «Оригінал».

Товаророзпорядчим документом є, як правило, тільки один (перший) з оригіналів коносаменту. Копії коносаменту мають штамп «Копія» або друкуються на бланках, відмінного від оригіналу кольору. Якщо на одному з екземплярів Коносаменту товари видані, то решта втрачає силу.