Щоб зрозуміти, що таке правила Інкотермс і для чого вони потрібні, давайте спочатку уявимо ситуацію: у нас є експортер, товар і покупець за кордоном. Експортеру потрібно вчасно доставити товар покупцеві, отже, визначитись зі способом доставки. Також сторонам потрібно домовитись про взаємну відповідальність.
Почнемо з доставки — в експортній діяльності існує кілька способів передати товар покупцеві:
- на виробництві експортера,
- в обумовленому місці на території країни покупця,
- на території зарубіжної держави,
- адресною доставкою до місця, зазначеного покупцем.
Від місця передачі товару покупцеві залежить те, хто — покупець, або продавець — візьме на себе ризики пошкодження і втрати товару в процесі транспортування. Всі умови: місце передачі та перехід відповідальності і ризиків, фіксуються в зовнішньоторговельному контракті. А для того, щоб сторони експортної операції однаково розуміли і тлумачили ці умови, створено Інкотермс.
Інкотермс (International commercial terms) — це перелік міжнародних правил, які забезпечують однозначне тлумачення торгових термінів в експорті, а також момент переходу відповідальності від експортера до покупця. Вони визнані урядовими органами, юридичними компаніями та комерсантами в усьому світі та застосовуються для стандартизації умов поставки.
Як виникли Інкотермс
Правила Інкотермс вперше опубліковані Міжнародною торговельною палатою в 1936 році і з тих пір регулярно переглядаються. Починаючи з 1980 року прийнято переглядати Інкотермс 1 раз на 10 років для того, щоб відобразити в них сучасні реалії комерційної торгівлі. Нові правила Інкотермс 2020 стали чинними 1 січня 2020 року і є найбільш актуальними на даний момент.
Що регулюють Інкотермс
Правила Інкотермс регулюють:
- обов’язки експортера і покупця;
- умови поставки товару;
- розподіл між експортером і покупцем транспортних та інших витрат;
- умови переходу ризиків, які можуть виникнути в процесі поставки товару, від експортера покупцю.
Детально про правила Інкотермс
Всього в Інкотермс 2020 представлено 11 термінів — 7 з них застосовні до вантажоперевезень, здійснюваним будь-яким видом транспорту, а 4 — тільки до способів поставки товару за допомогою морських перевезень. Всі терміни позначені у вигляді абревіатури з трьох букв. Перша буква в абревіатурі терміну Інкотермс вказує на момент, місце переходу товару і відповідальності від експортера покупцеві.
Терміни, зазначені в Інкотермс відрізняються:
- видами транспортування: авіаперевезення, перевезення вантажів морським транспортом, тощо;
- обов’язковістю страхування товару;
- переходом відповідальності: доставкою в країну, або місцем доставки.
Від того, який термін Інкотермс вибере експортер, буде залежати його рівень відповідальності за доставку товару покупцеві.
Терміни Інкотермс розділені на 4 групи:
1. Група Е — відвантаження. Ця група вважається найзручнішою для експортера: обов’язок експортера полягає тільки в тому, щоб поставити товар покупцеві в узгодженому місці.
- EXW — продавець зобов’язується продати товар і передати його в розпорядження покупця на своєму складі.
2. Група F — основне перевезення не оплачується продавцем: експортер доставляє товар до пункту перевезення згідно з інструкціями покупця.
- FCA — продавець зобов’язується завантажити товар в транспортний засіб і провести митне оформлення експорту,
- FAS — продавець зобов’язується доставити товар у порт, але не завантажувати на судно,
- FOB — продавець зобов’язується доставити товар у порт і завантажити на судно.
3. Група C — основне перевезення оплачується експортером: продавець повинен укласти договір перевезення за свій рахунок і самостійно оплатити транспортні витрати.
- CFR — продавець зобов’язується організувати доставку товару до порту призначення,
- CIF — продавець зобов’язується організувати доставку до порту призначення і застрахувати товар,
- CPT — продавець зобов’язується організувати доставку до визначеного пункту призначення,
- CIP — продавець зобов’язується організувати доставку до визначеного пункту призначення і застрахувати товар.
4. Група D — доставка. Експортер несе відповідальність за доставку товару до кордону, або в країну імпорту. Всі ризики і витрати з доставки бере на себе продавець.
- DPU (термін вперше з’явився в редакції 2020 року замість терміну DAT) — продавець зобов’язується доставити товар на місце вивантаження;
- DAP — продавець зобов’язується доставити товар до місця призначення;
- DDP — продавець бере на себе весь процес доставки і оплачує митні збори.
Яку редакцію Інкотермс потрібно використовувати
Сторони договору не зобов’язані використовувати актуальні правила Інкотермс. Однак, для того, щоб уникнути різночитань, в договорі між сторонами потрібно вказати, правила якого року слід застосовувати при вирішенні спорів за цим договором.
Інкотермс простими словами
Отже, Інкотермс потрібні, щоб визначити:
- основні завдання, виконання яких покладається на експортера;
- момент переходу відповідальності за збереження вантажу від продавця покупцеві;
- митну вартість товару.
Якщо вам потрібна допомога у визначенні максимально вигідних умов поставки Інкотермс — фахівці компанії Helion Ukraine нададуть вам детальну консультацію та допоможуть зменшити ризики. Щоб отримати консультацію, телефонуйте за номером: 095 276 29 19 або 099 666 25 94